Data: 2011-01-24 18:52:00
Temat: Re: Świnia is dead
Od: Ikselka <i...@g...pl>
Pokaż wszystkie nagłówki
Dnia Mon, 24 Jan 2011 19:17:02 +0100, Jan Werbinski napisał(a):
> Użytkownik "Ikselka" <i...@g...pl> napisał w wiadomości
> news:19hq92a25y6zm$.gclr7gqh1jcc.dlg@40tude.net...
>> Dnia Sun, 23 Jan 2011 12:40:37 +0100, Jan Werbinski napisał(a):
>>
>>> Użytkownik "Ikselka" <i...@g...pl> napisał w wiadomości
>>> news:sfehi4mgjygt$.1stnqwdein3ns.dlg@40tude.net...
>>>> Dnia Sat, 22 Jan 2011 07:54:00 +0100, Jan Werbinski napisał(a):
>>>>
>>>>> Nie wiem jak to policzyć, bo nie wiem ile kosztują wędliny w sklepach.
>>>>> Do
>>>>> czego to odnieść? Np mam 8 kg mielonej słoniny, która jest
>>>>> bezużyteczna.
>>>>
>>>> Normalnie: przecież wiesz, ile czego dajesz do kiełbasy.
>>>>
>>>> Biorąc pod uwagę ceny w hurtowni mięsnej, gdzie się zaopatruję, kiełbasa
>>>> wychodzi mi (karczek, schab, słonina, wołowina I klasy, przyprawy,
>>>> osłonki)
>>>> po 30 złotych. Jest to kiełbasa domowa, nie z resztek mięsa - kosteczki
>>>> schabu zawieszone w pysznej masie, skórka trzaska przy łamaniu :-)
>>>
>>>
>>> Ze świnki 110 kg wyszło między innymi: 4 kg schabu, 6 kg golonki, 6kg
>>> polędwicy, 20kg kiełbasy, 10 kg szynki.
>>
>> Wydaje mi się, ze trudno dobrze zagospodarować całą świnię. Kaszanek i
>> salcesonu wszak nie robiłeś? Gdzie jest krew, słonina i podroby?
>> Uważam, że bardziej się opłaca kupić mięso z rozbioru, konkretne kawałki
>> na
>> konkretny wyrób.
>
> Kaszankę zrobili, bo się nie dogadaliśmy. Rozdaję je jak mnie ktoś odwiedzi.
> :-)
> Salceson też jest i nawet smaczny. Sklepowego bym do ust nie wziął. Pfuj.
>
> Ile kosztuje mięsko z rozbioru? Np szynka, schab itp.
Erratę muszę na wstępie zrobić: poprzednie pobieżne obliczenie ceny
kiełbasy oparłam na zapamiętanym łącznym koszcie zakupu, razem z mięsem na
szynki i balerony. Bez sensu.
Wzięłam kwitek z zakupu samego mięsa na kiełbasę w hurtowni (mam, bo zawsze
zostawiam najnowszy kwitek do następnego razu - mam od razu wtedy
przypomnienie potrzebnych ilości i porównanie cen), i o:
wołowina b/k : 22,33zł * 2,50kg = 55,83zł
karczek b/k : 15,05zł * 3,86kg = 58,09zł
schab b/k : 17,48zł * 2,82kg = 49,29zł
słonina : 5,34zł * 1,20kg = 6,41zł
Ilość mięsa: 10,38kg
Cena brutto: 169,62zł * 1,03 = 174,71zł //cena z 3% VAT
Osłonki na tę ilość miesa: kilka zł, liczmy 5zł
Przyprawy: 5zł
Łączny koszt po zaokrągleniu: 185zł
Wyszło jakieś 12 kg kiełbasy surowej (masa wchłonęła grubo ponad litr
wywaru z kości). Waga po wędzeniu - znowu ok. 10 kg.
Czyli po erracie: koszt 1 kg luksusowej kiełbasy wynosi 18,50zł.
Czyli cena m.w. jak w sklepie, ale jakiekolwiek porównanie do kiełbasy
sklepowej absolutnie niemożliwe.
PS. Przy okazji: na tym samym kwitku mam też polędwicę wołową, bo właśnie
promocja była, kilka dni przed samymi świętami - cena brutto za 1 kg
46,50zł :-)
|