Path: news-archive.icm.edu.pl!news.icm.edu.pl!newsfeed.pionier.net.pl!2.eu.feeder.erj
e.net!feeder.erje.net!newsfeed.xs4all.nl!newsfeed7.news.xs4all.nl!news-out.netn
ews.com!news.alt.net!fdc3.netnews.com!peer02.ams1!peer.ams1.xlned.com!news.xlne
d.com!feeder.cambriumusenet.nl!feed.tweaknews.nl!posting.tweaknews.nl!fx02.ams1
.POSTED!not-for-mail
Newsgroups: pl.rec.kuchnia
From: Marcin Debowski <a...@I...zoho.com>
Subject: Re: Tuńczyk, szlachetniejszy kuzyn makreli
References: <60dd9cfb$0$522$65785112@news.neostrada.pl>
<60de8a1c$0$525$65785112@news.neostrada.pl>
User-Agent: slrn/1.0.3 (Linux)
Mime-Version: 1.0
Content-Type: text/plain; charset=UTF-8
Content-Transfer-Encoding: 8bit
Lines: 28
Message-ID: <ZO7EI.658906$Uq8a.368414@fx02.ams1>
X-Complaints-To: a...@t...nl
NNTP-Posting-Date: Sun, 04 Jul 2021 01:04:57 UTC
Organization: Tweaknews
Date: Sun, 04 Jul 2021 01:04:57 GMT
X-Received-Bytes: 2018
Xref: news-archive.icm.edu.pl pl.rec.kuchnia:382907
Ukryj nagłówki
On 2021-07-02, cef <c...@i...pl> wrote:
> W dniu 2021-07-01 o 12:45, PatronX pisze:
>> Jeszcze 20 lat temu tuńczyk kojarzył nam się jako piękna, szybko
>> pływająca ryba, która chętnie ściga się ze statkami. Czasami mogliśmy
>> kupić konserwy z tuńczyka. Oczywiście nie bardzo wiedziliśmy ," co z tym
>> zrobić". I stało się. Przyszły do nas bary sushi. Tuńczyk stał się
>> synonimem zdrowego odżywiania. I tutaj zaczął się problem!
>
> Ja mam na przykład problem czysto obliczeniowy.
> Jeśli tuńczyk kosztuje kilkanaście tysięcy euro i waży ok 200kg,
> to cen za kg powinna oscylować w granicach 250zł/kg
> zakładając, że ryba składa się w 100% z mięsa.
> (a ten rekordzista 2300zł/kg)
> Do tego dochodzą technologie utrzymania koloru
> czy świeżości, które dodatkowo podbijają cenę.
> Czym jest zatem tuńczyk w sosie własnym (puszka ok 100g)
> w cenie ok 7zł? To jakiś odpad?
Zapewne to po kilkanaście tysięcy, a nawet kilka to wypas i najwyższa
klasa, a klas i gatunków tuńczyka jest parę.
Tu masz np. ceny za żółtopłetwą, klasa puszkowa :)
https://www.researchgate.net/figure/Monthly-Statisti
cs-of-the-Cannery-grade-Tuna-Market-in-Bangkok_tbl2_
280046739
Ca 1k4 USD za tonę czy ca 7zł/kg.
--
Marcin
|